Kanada Kolejleri

Community Kolejleri, Kanada’da ki popüler eğitim seçeneklerinden biridir. Is hayatında oldukça geçerli olan ve genelde çalışma dönemini de içeren 1 ile 3 yıllık profesyonel programlar sunarlar. Bazı kariyer ve community kolejleri, dört yıllık üniversitelerin ilk iki yılında verilen derslere paralel derslerin alınmasını sağlayarak üniversite transfer programları sunarlar.


Kanada Community Kolejleri Derneği’ne (ACCC) üye 175 orta öğretim sonrası eğitim kurumu; 
Community Kolejleri, Teknik Okullar, Üniversite Kolejleri ve Cégep gibi eğitim kurumları resmi olarak tanınmaktadırlar. Tüm bu eğitim kurumları işletme, endüstri ve kamu hizmetleri sektörlerindeki eğitim ihtiyaçlarına cevap vermek gibi öncelikli bir işleve sahiptirler. Bu okullar ayrıca mesleki amaçlı orta öğretim, is araştırma ile beraber yetişkin nüfusun da yasam boyu öğrenme ihtiyacını karşılamayı amaçlarlar. Geçmişte de bu kurumlar toplumların ihtiyacı değiştikçe ve geliştikçe farklı diploma programları sunmuşlardır, su an bunların en azından 18 tanesi lisans ve uygulamalı lisans programı geliştirmektedirler.

Kanada Kolejleri Kanada Kolejleri


2-3 yıllık ya da daha kısa süreli kolej programları tipik olarak genel akademik konular kadar mesleki amaçlı spesifik müfredat programı da sunarlar. Üniversite mezunlarının önemli bir bölümü, is alanında mesleki beceriler kazanmak amacıyla, lisanslarını tamamladıktan sonra bir koleje devam ederler. Daha küçük sınıfları, kampüs dışı ders imkanları, daha geniş labaratuar alanları, etkileşimli öğretim sistemi düşünüldüğünde, kolejlerin meslekle ilgili müfredat programlarının, üniversitelerin sunduğundan daha yoğun olduğu söylenebilir. Staj ve sürekli eğitim derslerini içeren mesleki programlar giriş seviyelerini ve teknolojiden kreatif sanatlara uzanan programlarını çesitlendirmeye devam ederler. Kolejler, enformasyon teknolojileri, madencilik, çevre ve turizm gibi alanlarda Mükemmel Merkezler olarak bilinirler. Bunlar, ileride uzmanlaşmış Kanada is gücüne katılacak olan kisiler için uygulamalı eğitimler ve müfredatlar hazırlarlar. Sağlık, isletme, uygulamalı sanatlar, üniversiteye hazırlık, sosyal hizmetler, yetişkinlere yönelik eğitim programları ve akademik eğitimler ile diğer full-time ve part-time programlarıyla öne çıkmaktadırlar.


Kanada kolejlerinin özelliği, iş veren merkezli müfredatlarını, ulusal ekonomik politikalara ilişkin kapsamlı öğretim kurumları içinde kombine etmesinden gelir. Kolejler, kamunun çalıştığı alanlardaki ekonomik ve sosyal ihtiyaçları karşılamak amacıyla sürekli olarak değişim ve yeniliği öngören dinamik kurumlardır. Birçok kolej ISO sertifikasını almış olup, toplumun değişen eğitim ihtiyaçlarını karşolamak amacıyla kalite ve mükemmelliyeti ön plana çıkarmışlardır.

 Kanadada Üniversite, Kanada Üniversiteleri, Kanada Master-Doktora ve Kanada da Kolej Eğitimi hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz.

Previous

Aile fertleri

2 Comments

 1. ezgibanu
    Ocak 18, 2016 at 12:21 PM

  akademisyenim.mayıs ayında şehri tanımak ve kursun niteliklerini görmek için iki haftalığına torontoya gelmek istiyorum.kalacak yerim var.daha sonrasında uygun olursa ekim ayından itibaren bir yıllık bir akademik kurs süreci düşünüyorum.bilgi verirseniz sevinirim.geçen yıl maltada bir dil okulu beni tanıtım amaçlı davet etmişti. yeterli bulmadığım için kanadayı değerlendirmek istiyorum. teşekkürler

 2. Gunay
    Şubat 25, 2016 at 10:12 AM

  Merhaba efendim,

  Kanada kolej basvurusu icin hangi sartlar vardir? ve en minimal ucretler nelerdir?

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*