Kanada Kolejleri

Community Kolejleri, Kanada’daki popüler egitim seçeneklerinden biridir. Is hayatinda oldukça geçerli olan ve genelde çalisma dönemini de iceren 1 ile 3 yillik profesyonel programlar sunarlar. Bazi kariyer ve community kolejleri, dört yillik üniversitelerin ilk iki yilinda verilen derslere paralel derslerin alinmasini saglayarak üniversite transfer programlari sunarlar.


Kanada Community Kolejleri Dernegi’ne (ACCC) üye 175 orta ögretim sonrasi egitim kurumu; 
Community Kolejleri, Teknik Okullar, Üniversite Kolejleri ve Cégep gibi egitim kurumlari resmi olarak taninmaktadirlar. Tüm bu egitim kurumlari isletme, endüstri ve kamu hizmetleri sektörlerindeki egitim ihtiyaçlarina cevap vermek gibi öncelikli bir isleve sahiptirler. Bu okullar ayrica mesleki amaçli orta ögretim, is arastirma ile beraber yetiskin nüfusun da yasam boyu ögrenme ihtiyaçlarini karsilamayi amaçlarlar. Geçmiste de bu kurumlar toplumlarin ihtiyaci degistikce ve gelistikçe farkli diploma programlari sunmuslardir, su an bunlarin en azindan 18 tanesi lisans ve uygulamali lisans programlarini gerçeklestirirler.


2-3 yillik ya da daha kisa süreli kolej programlari tipik olarak genel akademik konular kadar mesleki amaçli spesifik müfredat programi da sunarlar. Üniversite mezunlarinin önemli bir bölümü, is alaninda mesleki beceriler kazanmak amaciyla, lisanslarini tamamladiktan sonra bir koleje devam ederler. Daha küçük siniflari, kampüs disi ders imkanlari, daha genis labaratuvar alanlari, etkilesimli ögretim sistemi düsünüldügünde, kolejlerin meslekle ilgili müfredat programlarinin, üniversitelerin sundugundan daha yogun oldugu söylenebilir. Staj ve sürekli egitim derslerini içeren mesleki programlar giris seviyelerini ve teknolojiden kreatif sanatlara uzanan programlarini çesitlendirmeye devam ederler. Kolejler, enformasyon teknolojileri, madencilik, çevre ve turizm gibi alanlarda Mükemmel Merkezler olarak bilinirler. Bunlar, ileride uzmanlasmis Kanada is gücüne katilacak olan kisiler icin uygulamali egitimler ve müfredatlar hazirlarlar. Saglik, isletme, uygulamali sanatlar, üniversiteye hazirlik, sosyal hizmetler, yetiskinlere yönelik egitim programlari ve akademik egitimler ile diger full-time ve part-time programlariyla öne çikmaktadirlar.


Kanada kolejlerinin özelligi, isveren merkezli müfredatlarini, ulusal ekonomik politikalara iliskin kapsamli ögretim kurumlari içinde kombine etmesinden gelir. Kolejler, kamunun çalistigi alanlardaki ekonomik ve sosyal ihtiyaçlari karsilamak amaciyla sürekli olarak degisim ve yeniligi öngören dinamik kurumlardir. Birçok kolej ISO sertifikasini almis olup, toplumun degisen egitim ihtiyaçlarini karsilamak amaciyla kalite ve mükemmelliyeti ön plana çikarmislardir.

 Kanadada Üniversite, Kanada Üniversiteleri, Kanada Master-Doktora ve Kanada da Kolej Eğitimi hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz.